Sejladser

Prioriterede sejladser for Banner 30

Kapsejlads 2015:

Palby Fyn Cup:

Sejlnr Baadnavn Ejer Klub Mål Finish Elapsed Corrected
DEN 20 FRU OLSEN Claus Larsen Råå Jolleklubb 623.6 30/5/15@13:24:11 1:1:54:11 1:5:33:09
DEN 85 MARY-LOU Bjarne Andersen Middelfart sejlklub 631.6 30/5/15@14:22:07 1:2:52:07 1:6:12:41
DEN 83 MAJ Anders Holst Rasmussen Grenaa Sejlklub 623.6 30/5/15@15:09:45 1:3:39:45 1:7:18:43
DEN 15 BANANEN Mikael Mogensen Horsens Sejlklub 633.0 30/5/15@15:40:07 1:4:10:07 1:7:27:27
DEN 103 ALEXANDRA Gunnar T. Hansen Norsminde Sejlklub 607.4 30/5/15@15:17:41 1:3:47:41 1:8:03:54
DEN 100 PANDORA Henrik Züricho Aabenraa Sejl Club 633.6 DNF
(Kilde: resultatliste www.palbyfyncup.dk)
Sjælland Rundt
DEN-68 deltog i doublehand
Plac. Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Finish Elapsed Corrected
1 Quantum Sails 45 DEN 1 Susanne Jan B. Hansen Lynetten 1.395 27/06/2015@04:12:06 1:16:12:06 2:8:04:53
2 Banner 30 DEN 68 Delice Anders Hansen Øresunds Sejlklub Frem 1.143 27/06/2015@13:33:51 2:1:33:51 2:8:39:07
3 Alerion Express SWE 1 Tyrik Rolf Engels Malmö segelsällskap 1.236 27/06/2015@12:20:13 2:0:20:13 2:11:44:40
4 DS 37 DEN 11 KDY Adam Malling/Kasper Helweg KDY/ HS 1.310 27/06/2015@10:16:07 1:22:16:07 2:12:36:43
5 Albin Delta 54 Bivian Per Dyrhof Marbæk (MSM) 1.092 28/06/2015@10:09:55 2:22:09:55 3:4:37:14
6 Mini Transat 650 SWE 56 Atomic Leino Svensson Kristianstads SS 1.252 28/06/2015@03:15:05 2:15:15:05 3:7:11:27
7 Mini Transat 650 SWE 437 Pinotti Sailing Michael Pinotti Malmö Segelsällskap 1.252 DNC
 

 

Kapsejladsresultater 2014:

Periode: Navn: Arrangør: Bemærkninger:
23. maj Fyn Cup 2014 Bogense Sejlklub  4. deltagere.1. DEN-20, Claus Larsen2. DEN-85, Bjarne Andersen3. DEN-103, Gunnar T. Hansen4. DEN-100, Henrik Züricko
26. juni Sjælland Rundt 2014 Helsingør A. Sejlklub Ingen deltagelse
2.- 3. august Klassemesterskab Horsens Sejlklub Ikke afholdt

 

Kapsejladsresultater 2013:

 

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Klassemesterskab

Ikke afholdt.
4 tilmeldte både.

Sjælland Rundt

Ingen deltagelse

1

Fyn Cup

DEN
20
Fru Olsen

Claus Larsen

2

Fyn Cup

DEN
103
(Spc)
Alexandra

Gunnar T. Hansen

3

Fyn Cup

DEN
100
(Spc)
Pandora

Henrik Zürico

1

Als Rundt

GER 75 Genial
Klik for at se billeder

Matthias Nölting

Løbsvinder. To Banner-30 i løb med X79 m.fl.


Kapsejladsresultater 2012:

 

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

Klassemesterskab

Ikke afholdt

Sjælland Rundt

Ingen deltagelse

Fyn Cup

Ikke startet

 

Kapsejladsresultater 2011:

 

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

Klassemesterskab

Ikke afholdt

Sjælland Rundt

SWE-20 Fru Olsen

C. Larsen
Raa Sverige

Hurtigste båd på lille bane

1

Fyn Cup

DEN -85 Mary Lou

B. Andersen
Middelfart

7 Bannere deltog

2 DEN – 90 Laura

P. Christiansen
Lynæs

3 SWE – 20 Fru OLsen

C. Larsen
Raa, Sverige

3

Als Rundt

GER -75 Genial

M. Noelting
Gelting Mole

2 Bannere deltog

 

Kapsejladsresultater 2010:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

Klassemesterskab

Ikke afholdt

1

Banner-30 cup

DEN-85 Mary Lou

B. Andersen
Middelfart

3 Bannere deltog
se link

2 DEN – 103 Alexandra

G. Hansen
Norsminde

3 DEN – 70 Tinette

Sjælland Rundt

Ingen Bannere deltog

1

Fyn Cup

DEN -85 Mary Lou

B. Andersen
Middelfart

6 Bannere deltog

2 DEN – 90 Laura

P. Christiansen
Lynæs

3 DEN – 70 Tinette

Hesselø Rundt

  DEN-54

10-nas

Bjørn Jensen
Gilleleje

Overaltvinder
se link

 

Kapsejladsresultater 2009:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Klassemesterskab

DEN-55 2-be Henrik Skafte
Frederiksværk
5 både deltog.
Se artikel

2

Klassemesterskab

DEN-22 Bred Label Brdr. Løfstrøm
Marbæk
Se artikel

Banner-30 Cup

DEN-91 1000fryd Arne Kristensen
Vordingborg
2 både deltog.
Se artikel

1

Fyn Cup

DEN-72 Tinette (Spc) B. Jonsen
Hejlsminde
3 Banner-30 (spc) deltog

2

Fyn Cup

  DEN-60

Skrubbe (Spc) K. Ebler Hansen
Kolding

3

Fyn Cup

DEN-103 Alexandra G. Hansen
Norsminde

Sjælland Rundt

  DEN 55 2-be Henrik Skafte
Frederiksværk
Kun én Banner
deltog.

 


Kapsejladsresultater 2008:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

Klassemesterskab

Ingen deltagere

1

Fyn Cup

     DEN-85

Mary-lou

B. Andersen, Middelfart

3 Banner-30 deltog

1

Sjælland Rundt

DEN-55

2-be

Henrik Skafte
Frederiksværk

Hurtigste båd SR 08 gennem Bøge-
strømmen. 3 Banner 30 deltog

Als Rundt

Orø Rundt

Kapsejladsresultater 2007:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Sjælland Rundt

    DEN-55 2-be

Henrik B. Skafte
Frederiksværk

Hurtigste båd SR-07 gennem Bøge-strømmen.

2

Sjælland Rundt

    DEN-68

Delice

Anders H. Hansen
København

3 Banner-30 tilmeldt

1

Fyn Cup

     DEN-13

Bandit

Clausen, Bogense

2 Banner-30 deltog

1

Klassemesterskab

DEN-55

2-be

Henrik B. Skafte
Frederiksværk

2

Klassemesterskab

DEN-61 Bad Company

Frederik Honoré
Kastrup

3

Klassemesterskab

DEN-68 Delice

Anders Heine Hansen
København

1

OA-vinder Åbent Bannerløb; Amager Cup

DEN-1 Can Can

Tommi Madsen
København

1

MUM Stelton Cup

SWE-64 PUH

Petter Norrgreen
Halmstad

3 Banner-30 deltog

2

MUM Stelton Cup

DEN-61 Bad Company

Frederik Honoré,
Kastrup

Her ses præmierne umiddelbart før uddeling ved den årlige GF, november 2007.
Pokalen til klassemesteren og til vinderen af bannerløbet under Amager Cup er uddelt i.f.m. klassemesterskabsstævnet.

 

Kapsejladsresultater 2006:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Fyn Cup

DEN 13 Bandit  Clausen, Bogense 3 Banner-30 tilmeldt

Klassemesterskab

Ikke afholdt

1

Mumm-Stelton Cup

DEN 1(SPC)

Can Can

T. Madsen, ØSF

6 deltagere

2

Mumm-Stelton Cup

   SWE 64 Puh P. norrgren, SBS

3

Mumm-Stelton Cup

   DEN 61

Bad Company F. Honoré, KS

Kapsejladsresultater 2005:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Fyn Cup

DEN 83 Amalie

M. Lonsdale, Egå

1

Als Rundt

    DEN 52

Grand Cru

  E. Havemann, Åbenrå

2

Als Rundt

    DEN 53 Strix Bubu

Poul Fribo, Gråsten

3

Als Rundt

    DEN 24

Thomas Bergmann

1

Sjælland Rundt

    DEN 68

Delice

Anders H. Hansen,
København

1

Klassemesterskab

Ikke afholdt.

1

Orø Rundt

DEN 55 2-be

Henrik Skafte, Frederiksværk

Kapsejladsresultater 2004:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Fyn Cup

DEN 83 Amalie

M. Lonsdale, Egå

2

Fyn Cup

DEN 38

Fleur

J. Larsen, Bogense

3

Fyn Cup

DEN 40

Frække Frida

  E. Garne, Thurø

Fyn Cup

DEN 67 (spc) Frk. Himmelblå   T. Andersen,
Horsens
Hurtigste DH præmietid.

1

Als Rundt

DEN 40

Frække Frida

  E. Garne, Thurø

Sjælland Rundt

Ingen fuldførende

1

Klassemesterskab

DEN 40 Frække Frida   E. Garne, Thurø

2

Klassemesterskab

DEN 67 (spc) Frk. Himmelblå   T. Andersen,
Horsens

3

Klassemesterskab

DEN 46 Tai Fat   Preben Riis,
Skærbæk

Kapsejladsresultater 2003:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Carlsberg Fyn Cup

DEN 12 Banner Rouge

M.Olesen

2

Carlsberg Fyn Cup

DEN 24

Tusle

J. Møller

3

Carlsberg Fyn Cup

DEN 38

Fleur

J. Larsen

1

Sjælland Rundt

Ingen startede

1

Als Rundt

2

Als Rundt

3

Als Rundt

1

Klassemesterskab

DEN 52

Grand Cru

Erik Havemann

2

Klassemesterskab

DEN 46

Tai Fat

Preben Riis

Kapsejladsresultater 2002:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Carlsberg Fyn Cup

DEN-38

Fleur

John Larsen, Bogense

2

Carlsberg Fyn Cup

DEN-69

Chap

E. Christensen, Assens

3

Carlsberg Fyn Cup

DEN-24

Tusle

Jørn Møller, Bogense

1

Sjælland Rundt

DEN-55

2-be

Henrik Skafte Frederiksværk

2

Sjælland Rundt

DEN-25

Rosa

Niels O. Rolighed Sæby

3

Sjælland Rundt

DEN-61

Bad Company

Frederik Honoré, Kastrup

1

Als Rundt

  DEN 24

Tusle

Jørn Møller

2

Als Rundt

  DEN 52

Grand Cru

E. Havemann

3

Als Rundt

  DEN 102

Open Air

Peder Lorensen
1

Klassemesterskab

DEN-38

Fleur

John Larsen,
Bogense

2

Klassemesterskab

DEN-40

Frække Frida

Erik Garne Thomsen
Thurø

3

Klassemesterskab

DEN-52

Grand Cru

E. Havemann
Åbenrå

Kapsejladsresultater 2001:

Pl.

Sejlads

Sejlnr:

Bådnavn:

Skipper:

Bem.:

1

Carlsberg Fyn Cup

DEN-69

Chap

E. Christensen, Assens

9 tilmeldte Banner 30

2

Carlsberg Fyn Cup

DEN-38

Fleur

John Larsen, Bogense

3

Carlsberg Fyn Cup

DEN-68

Rosborg DK

H. Pedersen, Middelfart

1

Sjælland Rundt

DEN-55

2-be

Henrik Skafte, Frederiksværk

1

Klassemesterskab

Aflyst da der kun var tilmeldt 5 både



Kapsejladsresultater 2000:

Pl. Sejlads Sejlnr: Bådnavn: Skipper: Bem.:
1 Tuborg Fyn Cup DEN-95 Emma T. Lyholm, Assens 10 tilmeldte Banner 30 (9 klassede)
2 Tuborg Fyn Cup DEN-38 Fleur John Larsen, Bogense
3 Tuborg Fyn Cup DEN-53 Strix Bubu P.Fribo, Gråsten
1 Sjælland Rundt DEN-82 Ban-Jo Henrik Bech Jensen
2 Sjælland Rundt DEN-25 Rosa Niels-Ove Rolighed
1 Klassemesterskab DEN-38 Fleur John Larsen 8 tilmeldte Banner 30
2 Klassemesterskab DEN-82 Banjo Henrik Bech Jensen
3 Klassemesterskab DEN-95 Emma T. Lyholm
1 Brandsø Rundt DEN-68 Rosborg DK Henrik S. Pedersen 4 tilmeldte Banner 30
2 Brandsø Rundt DEN-31 Restless Peter Stilling
1 Als Rundt DEN-38 Fleur John Larsen 5 tilmeldte Banner 30
2 Als Rundt DEN-102 Open Air Peter Lorenzen
3 Als Rundt DEN-53 Strix-Bubu Poul Fribo

Kapsejladsresultater 1999:

Pl. Sejlads Sejlnr: Bådnavn: Skipper: Bem.:
1 Als Rundt DEN-38 Fleur John Larsen 10 tilmeldte Banner 30
1 Sjælland Rundt 99 DEN-41 Oscar Niels T. Pedersen
1 Klassemesterskab 99 DEN-91 Chess Kim Andersen Vedbæk
2 Klassemesterskab 99 DEN-75 Genial Gert R. Møller Vedbæk
1 Stævne i Assens DEN-38 Fleur John E. Larsen 10 både deltog
2/3 Stævne i Assens DEN-68 Rosborg Danmark Henrik S. Pedersen
2/3 Stævne i Assens DEN-82 Ban-Jo Henrik Bech Jensen

Klassemestre:

År: Sejlnr.: Bådnavn: Skipper: Klub: Bem.:
81 D-16 Torei Torben Rasmussen Brøndby Strand
82 D-16 Torei Torben Rasmussen Brøndby Strand
83 D-58 Bannerdu Tom Petersen Kerteminde
84 ?
85 D-16 Torei Torben Rasmussen Brøndby Strand
86 D-58 Bannerdu Tom Petersen Kerteminde
87 ?
88 D-16 Torei Torben Rasmussen Brøndby Strand
89 D-58 Bannerdu Tom Petersen Kerteminde
90 D-16 Torei Torben Rasmussen Brøndby Strand
91 D-16 Torei Torben Rasmussen Brøndby Strand
92 D-16 Torei Torben Rasmussen Brøndby Strand
93 D-84 RC Bjarne Løvbo Hundige
94 D-38 Fleur John E. Larsen Bogense
95 D-84 Miranda Ole Baumann Åbenrå
96 DEN-38 Fleur John E. Larsen Bogense
97 DEN-91 Chess Kim Andersen Brøndby Strand
98 DEN-38 Fleur John E. Larsen Bogense
99 DEN-91 Chess Kim Andersen Brøndby
00 DEN-38 Fleur John E. Larsen Bogense
01  Ingen mesterskabstitel, idet stævnet aflystes, da kun 5 både var tilmeldt (Fjellebroen)
02 DEN-38 Fleur John E. Larsen Bogense
03 DEN-52 Grand Cru Erik Havemann Haderslev
04 DEN 40 Frække Frida E. Garne Thurø
05 Ingen mesterskabstitel, idet stævnet aflystes.
06 Ingen mesterskabstitel, idet stævnet aflystes.
07 DEN-55 2-be Henrik B. Skafte Frederiksværk
08 Ingen mesterskabstitel
08 Ingen mesterskabstitel
09 DEN-55 2-be Henrik B. Skafte Frederiksværk

Vandrepræmie Sjælland Rundt:

År: Sejlnr.: Bådnavn: Skipper:
1985 S-49 ? Jan Nielsson
1986 D-16 Torei Ole Rasmussen
1987 D-16 Torei Ole Rasmussen
1988 D-22 Bred Label Brdr. Løfstrøm
1989 D-16 Torei Ole Rasmussen
1990 D-16 Torei Ole Rasmussen
1991 D-22 Bred Label Brdr. Løfstrøm
1992 D-22 Bred Label Brdr. Løfstrøm
1993 D-84 RC Bjarne Løvbo
1994 D-22 Bred Label Brdr. Løfstrøm
1995 D-80 NN Anders Bangert
1996 D-22 Bred Label Brdr. Løfstrøm
1997 D-38 Fleur John E. Larsen
1998 Ingen Ingen Ingen
1999 DEN-41 Oskar Niels T. Pedersen
2000 DEN-82 Ban-Jo Henrik Bech Jensen
2001 DEN-55 2-be Henrik Bohn Skafte
2002 DEN-55 2-be Henrik Bohn Skafte
2003 ingen ingen ingen
2004 ingen ingen ingen
2005 DEN-68 Delice Anders H. Hansen
2007 DEN-55 2-be Henrik B. Skafte
2008 DEN-55 2-be Henrik B. Skafte
2009 DEN-55 2-be Henrik B. Skafte
2010 ingen ingen ingen
2011 SWE-20 Fru Olsen Claus Larsen, Raa Sverige

Vandrepræmie Fyn Rundt/Fyn Cup:

År: Sejlnummer: Bådnavn: Skipper: Bem
1985 D-16 Torei Torben Rasmussen Fyn Rundt
1986 D-58 Bannerdu Tom Pedersen Fyn Rundt
1987 D-12 Bannerrouge Søren Lind Petersen Fyn Rundt
1988 D-82 Sisse Kurt Hansen Fyn Rundt
1989 D-84 RC Bjarne Løvbo Fyn Rundt
1990 D-84 RC Bjarne Løvbo Fyn Rundt
1991 D-65 ABCD Bent Jacobsen Fyn Rundt
1992 D-84 RC Bjarne Løvbo Fyn Rundt
1993 D-82 Sisse Kurt Hansen Fyn Rundt
1994 D-22 Bred Label Brdr Løfstrøm Fyn Rundt
1995 D-38 Fleur John E. Larsen Fyn Rundt
1996 D-38 Fleur John E. Larsen Fyn Rundt
1997 D-38 Fleur John E. Larsen Fyn Cup
1998 D-84 Miranda Ole Baumann Fyn Cup
1999 D-38 Fleur John E. Larsen Fyn Cup
2000 D-95 Emma T. Lyholm Fyn Cup
2001 D-69 Chap E. Christensen Fyn Cup
2002 D-38 Fleur John E. Larsen Fyn Cup
2003 D-12 Banner Rouge M. Olesen Fyn Cup
2004 D-83 Amalie M. Lonsdale Fyn Cup
2005 D-83 Amalie M. Lonsdale Fyn Cup
2006 D-13 Bandit Clausen, Bogense Fyn Cup
2007 D-13 Bandit Clausen, Bogense Fyn Cup
2008 D-85 Mary Lou B. Andersen,  Middelfart Fyn Cup
2009 D-72 Tinette B. Johnsen, Hejlsminde Fyn Cup
2010 D-85 Mary Lou B. Andersen, Middelfart Fyn Cup
2011 D-85 Mary Lou B. Andersen, Middelfart Fyn Cup

Historiske resultater:

År: Sejlads: Pl: Båd: Skipper:
1980 Sjælland Rundt 7 af 10 første
1982 Sjælland Rundt 1. oa. D-1; Can-Can Palle Rydder, Randers
2007/2008 Sjælland Rundt Hurtigste båd lille bane DEN-55, 2-be Henrik Skafte, Frederiksværk

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *


*